Skip to main content

Featured

PINK ROMANTIC VALENTINES DAY TABLES

SI TË DEKORONI TAVOLINË ROZË PËR SHËN VALENTIN


I adhuroni rastet special dhe jeni të mendimit se dashuria duhet festuar në vendin më intim dhe romantik: në shtëpinë tuaj! Për mendimin tim nuk ka gjë më të bukur se të pregatisësh darkën apo drekën e Shën Valentinit për më të dashurit tuaj.Dekoracionet romantike luajnë rolin kryesor dhe sjellin në shtëpi të gjithë romantizmin e kësaj feste duke ju bërë të përjetoni mbrëmje të paharueshme. Nëse keni vendosur të kaloni mbrëmjen me një darkë romantike në shtëpi apo ata që kanë vendosur të kthejnë këtë ditë romantike të vitit në një ditë argëtimi në familjen tuaj duke bërë zbukurime me zemra me letra me ngjyrë me fëmijët, ja disa ide nga ku mund të merni frymëzim. Kombinoni rozën me një mbulesë bardh e zi dhe krijoni një tavolinë elegante dhe shik .Një zbukurim në qendër të tavolinës plot lule në ngjyra pastel dhe disa qirinj të bardhë do të kompletojnë tavolinën tuaj . --------------------------------------------------------------------------…

FJOLLA'S KATE SPADE INSPIRED TABLE

     
  My inspiration behind this shoot was to create a fun ladies night to entertain your closest friends,inspired by designer Kate Spade.This dinner tablescape is full of feminine details ,with stripes and Pom-Pom tissue paper flowers. Modern ,chic and full of sweetness. 
   I still love the black and silver or gold tablescapes and when you mix it with stripes and pops of pink i think it makes for a beautiful themed girls dinner party . There are so many fun looks you can do with black and white stripes.You could do an ultra modern look or a fun one for birthday parties. No matter what you do,a Kate Spade dinner tablescape will be chic, stylish and definitely lovely!

  As you can see, a had a little bit of fun with this! I really did have such a good time making these pink tissue paper flower Pom-Poms.( you can find the instructions on Pinterest). 

  Mix-matched plates in black and white make each place setting unique and chic.To elevate the style i added silver chargers ,gold-rimmed glasses, mercury candlesticks, pink tissue napkins and white doily paper. The silver diamond napkin ring complete the beautiful place settings and can act as favors for your guests. To top it all off, I used this puffy decorative pillows on dinning chairs. It gives the dinner table a more chic look ,while allowing your guests to feel more comfortable and cozy.

Meanwhile ,these black and white stripes instantly upped the fun factor.I used fabric from a local store to create the runners and on top of each placesetting i put cups with black and white stripes to go with the runner. 


   Such u fun and festive shoot! One that i hope will inspire you to plan a special ladies night with your besties.

Comments

  1. You got it! Sure is chic, modern, and full of sweetness. Great combination of colors and design.

    ReplyDelete
  2. Judy thank you for the beautiful comment❤

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular Posts