Skip to main content

Featured

PINK ROMANTIC VALENTINES DAY TABLES

SI TË DEKORONI TAVOLINË ROZË PËR SHËN VALENTIN


I adhuroni rastet special dhe jeni të mendimit se dashuria duhet festuar në vendin më intim dhe romantik: në shtëpinë tuaj! Për mendimin tim nuk ka gjë më të bukur se të pregatisësh darkën apo drekën e Shën Valentinit për më të dashurit tuaj.Dekoracionet romantike luajnë rolin kryesor dhe sjellin në shtëpi të gjithë romantizmin e kësaj feste duke ju bërë të përjetoni mbrëmje të paharueshme. Nëse keni vendosur të kaloni mbrëmjen me një darkë romantike në shtëpi apo ata që kanë vendosur të kthejnë këtë ditë romantike të vitit në një ditë argëtimi në familjen tuaj duke bërë zbukurime me zemra me letra me ngjyrë me fëmijët, ja disa ide nga ku mund të merni frymëzim. Kombinoni rozën me një mbulesë bardh e zi dhe krijoni një tavolinë elegante dhe shik .Një zbukurim në qendër të tavolinës plot lule në ngjyra pastel dhe disa qirinj të bardhë do të kompletojnë tavolinën tuaj . --------------------------------------------------------------------------…

A HOMEMADE VALENTINE'S TABLE FOR THE WHOLE FAMILY

 I can't thank you all enough for the sweet comment's and good wishes so many of you sent me after my post on Romantic Table For Two Blog Hop.Your kind words mean so much to me!Thank you my friends,you are awesome,and I'm feeling so much better.
        
    February is here and I'm back for another Valentine tablescape. Typically we think of Valentine's dinners as a romantic setting for two.I hope you liked my first Valentine table for two on the blog!However today I'm sharing a Valentine's day homemade tablescape for the whole family.Why not have a dinner all together with the kids ore friends?
These days my favorite thing to do is spend time at home with the people i love.To celebrate the occasion ,I set a lovely table with Valentine's day decorations for my family to enjoy.
  Here are some ideas that are easy to do. I'm sharing them with you in hopes that you will want to set your romantic dinner table,and spend a few hours in the company of people you love.
   For the centerpiece of this simple and lovely table I chose to use my silver chandelier crowned with a DIY paper hearts.For this table I chose the red and white color,so the hearts were decorated with the same colors.


This simple placesetting is starting with my silver charger and red and white plate on top with a DIY tissue napkin heart.It was so easy  folding this napkin hearts and they ends up so lovely.I will show you the instructions using a photo from Pinterest.


On the left and the right side of the table I put my mercury glass candle holders decorated with tissue paper pom-poms instead of candles.This small tissue paper pom-pom spheres are looking like carnations.So there was no need for flowers on the table.
I hope this has inspired you in some way.No matter how you set your table, ore what you serve, it's the time you spend with the people who are important to you and makes you happy.

My wish for all of you is to spend time with someone or everyone you love on Valentine's Day. 

Comments

 1. This is so nice! I love that you made the Pom Pom flowers and how you put the cute shaped napkins together. The silver pieces look so striking with these colors and I love the big candles in the candelabra!

  ReplyDelete
 2. Such a beautiful table. The napkins are so cute and perfect for the occasion. Good job.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you Judy I'm glad that you like it😀

   Delete
 3. Oh another beautiful table. I love the heart napkin. I need to try that.
  Come over and share the love at The Fabulous Valentines Party.
  The link is over here:
  http://ourholidayjourney.blogspot.com/2017/02/fabulous-be-my-valentine-link-party-w.html
  Happy Valentines Day.

  ReplyDelete
 4. Thank you Grantham ! I'm glad you invited me.I would like to be a part of these lovely partys

  ReplyDelete
 5. Very pretty. Thanks for sharing at Home Sweet Home.

  ReplyDelete
 6. I love how pretty your table looks for Valentine's Day.
  Thanks for sharing at C&C with J&J. :)

  ReplyDelete
 7. Very pretty!

  I would love for you to share this with my Facebook Group for recipes, crafts, tips, and tricks: https://www.facebook.com/groups/pluckyrecipescraftstips/

  Thanks for joining Cooking and Crafting with J & J!

  ReplyDelete

Post a Comment

Popular Posts