Skip to main content

Featured

PINK ROMANTIC VALENTINES DAY TABLES

SI TË DEKORONI TAVOLINË ROZË PËR SHËN VALENTIN   I adhuroni rastet special dhe jeni të mendimit se dashuria duhet festuar në vendin më intim dhe romantik: në shtëpinë tuaj! Për mendimin tim nuk ka gjë më të bukur se të pregatisësh darkën apo drekën e Shën Valentinit për më të dashurit tuaj.Dekoracionet romantike luajnë rolin kryesor dhe sjellin në shtëpi të gjithë romantizmin e kësaj feste duke ju bërë të përjetoni mbrëmje të paharueshme. Nëse keni vendosur të kaloni mbrëmjen me një darkë romantike në shtëpi apo ata që kanë vendosur të kthejnë këtë ditë romantike të vitit në një ditë argëtimi në familjen tuaj duke bërë zbukurime me zemra me letra me ngjyrë me fëmijët, ja disa ide nga ku mund të merni frymëzim. Kombinoni rozën me një mbulesë bardh e zi dhe krijoni një tavolinë elegante dhe shik .Një zbukurim në qendër të tavolinës plot lule në ngjyra pastel dhe disa qirinj të bardhë do të kompletojnë tavolinën tuaj . ------------------------------------------------

ADDING A TOUCH OF SPRING SMALL FLOWER IDEAS

Spring is my favorite time time of year .Is coming with with beautiful flowers and sunshine.I have been enjoying sprucing up my home for spring,and adding fresh flowers is the perfect way to bring Spring indoor.Spring decorating may not take a lot of time and energy, but a few flower decorating ideas will make your living spaces look fresh and different. There is nothing like some beautiful snowdrops put together in a simple yet gorgeous way.For this arrangement I use:

1.Mason jar
2.Rounded or any kind of candle
3.Twin
4.SnowdropsThese simple and beautiful ideas using baby food jars and mason jars will save your money and you time to create gorgeous flower decorations.


To pull together an easy , everyday centerpiece of Spring , you just need a few elements and small flowers. Here I use Snowdrops but you can put any flower that you want, is the end of March and we don't have Snowdrops anymore.You can also easily pull off the same look with faux elements.

For this arrangement I use :

1.Baby food jar
2.Twin
3. Any kind of old lace
4.Flowers


The humble snowdrop is beautiful reminder that winter is over and the beginning of Spring is about to bring longer and warmer days.The snowdrop flower is one of our most cherished native plants, I think I would agree , would you?

Comments

 1. That is really pretty! Thank you for sharing at Home Sweet Home!

  ReplyDelete
 2. Spring is my favorite season as well. I love the sweet snowdrops. The jars with the touch of lace is perfect! Thanks for sharing them with SYC. I will be featuring you at tomorrows party.
  hugs,
  Jann

  ReplyDelete
 3. I will feature this tomorrow at Home Sweet Home!

  ReplyDelete
 4. I will feature this tomorrow at Home Sweet Home!

  ReplyDelete
 5. Though Spring has finally arrived in our corner of the Great White North, we have yet to see the first little crocus or a robin. Watching out for them though!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Yes , they are the preatys flower ever!Greetings to Gret White North

   Delete

Post a Comment

Popular Posts